Ansökan till SKRIV! / Skriv MER!

Förkunskapskrav
Genomgången grundskola eller motsvarande.

Antal platser 16

Ansökan ska innehålla
ett personligt brev om varför du vill gå på skrivarkursen, vad du har för förväntningar på den, tillsammans med en beskrivning av ditt skrivprojekt. Bifoga samtidigt ungefär 4 (ej handskrivna) A4 med egen nyskriven text. Uppge namn, personnummer, adress, telefonnummer samt två referenser. Om du inte kan skicka in allt digitalt nedan skicka in kompletteringar till: ”Skrivarkurs”, Skeppsholmens folkhögskola, 111 49 Stockholm.

Ansökan till lå 19/20, via Schoolsoft: SKRIV!  Sista ansökningsdag 15 april 
Ansökan till lå 19/20, via Schoolsoft: Skriv MER!  Sista ansökningsdag 15 april

Vad händer med min ansökan?
Efter sista ansökningsdag går vi igenom inkomna brev och texter. Gruppstorleken är ca 16 deltagare. Kursen bygger på gruppens samtal och samarbete. Därför försöker vi skapa en grupp där alla kan utvecklas och ha glädje av varandras erfarenheter och synpunkter. Vi utgår från vad du skrivit, varför du vill gå kursen samt din projektbeskrivning.

Antagningsbesked skickas ut så snart antagningsprocessen är klar (uppge en aktuell adress i din ansökan).

Skrivarkursen
Intyg, tider och ekonomi